PHARMA NEWS - odborný časopis

PHARMA NEWS - odborný časopis

Zlý chlapec farma byznysuJediný člověk, který dokázal  dát dohromady Hillary Clintonovou a Donalda Trumpa

Martin Shkreli, jemuž nikdo v USA nemůže přijít na jméno, je přeci jen k něčemu dobrý: odhalil skrznaskrz prohnilý systém, který ohrožuje celý farmaceutický průmysl.

„Zlý chlapec farma byznysu“ Martin Shkreli přes noc zdražil starý lék proti toxoplazmóze o pět tisíc procent. Ostatní firmy se od něj odtahují a přitom dělají to samé: Prudce navyšují ceny již zavedených léků. Mladíček Martin Shkreli, který se dříve živil jako manažer zajišťovacích fondů, se stal symbolem cenového vydírání. Jeho firma Turing Pharmaceuticals loni v srpnu koupila za 55 miliónů dolarů práva na výrobu léku Daraprim a jeho cenu zvýšila doslova přes noc o 5 tisíc procent. Cena jedné tablety tak vyletěla z 13,50 na 750 amerických dolarů (čili z 324 na 18 000 korun). Výrobní náklady přitom činí jeden dolar a v některých například kanadských online lékárnách, lze tabletu skutečně sehnat za 1,09 dolaru. Daraprim se používá již 62 let, obsahuje pyrimethamin, tedy látku účinnou proti parazitům. Úřad FDA lék schválil pro léčbu toxoplazmózy, akutní malárie i také pro profylaxi malárie (předcházení nemoci, která by mohla nastat). Původcem toxoplazmózy je prvok Toxoplasma gondii. Onemocnění má širokou škálu klinických projevů, postihuje nejen lidi, ale vůbec savce, ale také ptáky. Obvykle se ovšem nijak viditelně neprojevuje, pouze u malé části postižených ji provází zánět uzlin, příznaky chřipky, postižení sítnice a centrálního nervového systému. Nebezpečná je pro lidi s oslabenou imunitou, proto se po zvýšení ceny Daraprimu ozvali především pacienti s AIDS i některými nádorovými nemocemi (jimž hrozí postižení mozku, křeče, ochrnutí, psychické poruchy, encefalitida, zánět osrdečníku, zápal plic aj.).

Proti Shkrelimu se postavila sdružení lékařů i poskytovatelů péče v otevřeném dopise adresovaném firmě Turing Pharmaceuticals, kde uvedli, že „tato cena je pro pacienty neomluvitelná a pro zdravotnický systém neudržitelná“. Kandidátka na prezidentku Spojených států Hillary Clintonová označila krok firmy za nehoráznost a slíbila, že takové zdražování potrestá, jakmile dobyde Bílý dům. Svorně ho nenávidí nejen Hillary Clintonová, ale i Donald Trump, který Shkreliho podnikání označil za „odporné“.

Martin Shkreli, byl dokonce uvězněn za podvody, ale nikoliv při výrobě léků, ale při machinacích ve svém přecházejícím působišti v hedgeovém (zajišťovacím) fondu. On sám v předvánočním rozhovoru pro Wall Street Journal ale vyslovil přesvědčení, že byl uvězněn právě kvůli navýšení ceny Daraprimu a označil
tento akt za „opravdovou nespravedlnost“.

Martin Shkreli obviněný z podvodů s odvoláním na ústavní právo odmítl odpovídat v Kongresu na otázky zákonodárců ohledně cen léků. ýbor Sněmovny reprezentantů Shkreliho předvolal, aby se od něj dozvěděl, proč jeho firma mnohonásobně zvýšila cenu tradičního léku, který může zachránit životy.

Při slyšení ve výboru seděl Shkreli za stolem se zkříženýma rukama, opakovaně odmítal odpovídat na otázky o dopadech zvýšení cen léků na pacienty a na otázky reagoval smíchem, zíváním nebo točením tužkou, uvedla agentura Reuters.

„Hodlám se držet rady svého advokáta, nikoli vaší,“ řekl podnikatel jednomu ze zákonodárců. Pátý dodatek americké ústavy říká, že nikdo nesmí být nucen svědčit sám proti sobě.

„Těžko věřit, že náš lid reprezentují takoví imbecilové,“ napsal Shkreli po slyšení na svém twitterovém účtu. Díky své bezskrupulózní mladické aroganci veřejnost Shkreliho nenávidí, média jej ale milují.

YmY5N2Uy