CEMIO RED3: Nyní ještě silnější na prostatu, potenci, vitalitu
RNDr. Martin Štula
Lehčí a středně těžká stadia BHP (benigní hyperplazie prostaty), kdy není prostata ještě příliš velká, ale muže obtěžují potíže s močením, se obvykle předepisují α1-blokátory. Léky jako tamsulosin nebo alfusosin se selektivně a kompetitivně váží na α1-receptory v hladké svalovině prostaty, hrdla močového měchýře a močové trubice, a tím se zlepšují jímací schopnosti močového měchýře a zároveň se zvyšuje maximální průtok moči a snižuje obstrukce při močení (přerušovaný proud moči apod.). Tyto léky, které jsou jen na předpis, můžeme doplnit i volně dostupnými preparáty s výtažky z rostlin, jako je např. extrakt ze slivoně africké. Ten je pod názvem Tadenan 50 mg jedním z nejprodávanějších léků na BHP např. ve Francii, protože se tyto rostliny osvědčují i samostatně při prvních příznacích BPH a do jisté míry i jako prevence jejich vzniku a rozvoje. U nás je tento lék t. č. nedostupný. K dispozici je tento extrakt pouze ve vysoce účinném doplňku stravy CEMIO RED3, a to dokonce v dávce 200 mg. Tento vysoce účinný švýcarský preparát, který díky důmyslnému složení ze 7 aktivních látek působí také na potenci a vitalitu, přichází nyní s další inovací, která doplňuje účinek slivoně Pygeum africanum o 2× vyšší dávku lnu a maky (obr.1).
3 účinky v jediné kapsli: Nyní 2× více lnu a maky
Inovace CEMIO Switzerland RED3 nyní přichází s novou, zesílenou recepturou, která obsahuje 2× více extraktu ze lnu. Ze semínek lnu se od lněného oleje oddělí frakce nerozpustná v oleji. Tento vodně-alkoholický extrakt je bohatý na tzv. lignan SGD a jeho aktivní metabolity, vznikající ve střevě: metabolity ED (enterodiol) a EL (enterolakton) znatelně zlepšují LUTS (symptomy onemocnění dolních močových cest jako jsou časté noční močení, přerušovaný proud moči, obtíže vymočit se apod.) u subjektů s BPH. Účinnost se ve studii zdála být srovnatelná s běžně používanými blokátory α1A-adrenoceptorů a inhibitory 5α-reduktázy. Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie s opakovanými měřeními byla prováděna po dobu 4 měsíců.1
Také dvojnásobné zesílení obsahu maky se opírá o nové klinické studie publikované v posledních letech. Klinická studie z roku 2023 potvrdila, že extrakt z maky při minimálně 3měsíčním užívání znatelně zlepšuje nejen sexuální zdraví, tzv. IEEF (mezinárodní index erekce), ale i IPPS (příznaky BHP), ale také celkové příznaky stárnutí (AMS) a hladinu androgenů u stárnoucích mužů (ADAM).2
Ve 3měsíční studii byla maka primárně podávána mužům se sníženou hladinou testosteronu a dalších androgenů v souvislosti s věkem, zahrnující také ztrátu svalové hmoty, zvýšení tělesného tuku, anémii, osteoporózu, depresivní náladu, sníženou vitalitu, pocení, návaly horka, ztrátu libida a erektilní dysfunkci (ED). Nová studie s makou z roku 2024 prokázala, že účinnou složkou maky na podporu potence a erekce jsou tzv. makadamidy, které působí komplexně na podporu psychiky, snížení stresu, podpory tvorby androgenů, ale i na metabolický syndrom.3
Nová meta-analýza z roku 2021 potvrdila, že prostata úzce souvisí s potencí a vitalitou
Koncept přípravku CEMIO RED3 již od svého uvedení na trh v roce 2016 se opíral o dříve publikované rozsáhlé klinické studie (až 6 500 mužů středního věku), které zkoumaly souvislost úbytku hormonů se sexuální dysfunkcí, a také s problémy s LUTS (jako je BHP). Studie prokázaly, že díky úbytku hormonů jim také často chybí životní energie, a tak se vedle potíží s prostatou potýkají též se sníženým libidem a obtížně dosahují erekce, což se negativně projevuje na psychice i celkové kvalitě (nejen) milostného života. V roce 2021 byla nově zveřejněna první meta-analýza, do které bylo zařazeno celkem 24 klinických studií. Metaanalýza4 potvrzuje souvislost mezi LUTS a rizikem sexuální dysfunkce u mužů, a naopak poukazuje na to, že u pacientů s erektilní dysfunkcí (ED) je nezbytné vyšetřit vždy také příznaky LUTS/BHP. Proto dává smysl, že doplňky stravy zaměřené na prostatu mnohdy obsahují i takzvané adaptogeny, rostlinné látky, které podporují vitalitu, snižují únavu, celkově zvyšují odolnost organismu, a tím pomáhají překonat potíže jak s prostatou, tak s potencí a vitalitou. Jedná se právě o rostliny jako je maka či sibiřský ženšen.
Mechanismy účinku slivoně a lnu na prostatu se doplňují
Prostata při BHP roste dvěma mechanismy: Jednak se kvůli vysoké hladině dihydrotestosteronu buňky prostaty benigně množí a jednak se vlivem vysoké hladiny růstových faktorů zvětšují i samotné prostatické buňky (hyperplazie). Výhodou kombinace slivoně a lnu v přípravku CEMIO RED3 je tedy i to, že slivoň a lignany ze lnu působí jinými mechanismy účinku.
• Aktivní metabolity (enterodiol a enterolakton vznikající ve střevě) z vodně-alkoholického extraktu ze lnu inhibují v buňkách prostaty enzym 5α-reduktázu, a tím snižují tvorbu dihydrotestosteronu, který je zodpovědný za množení buněk prostaty.
• Extrakt ze slivoně africké inhibuje růstové faktory vznikající v prostatických buňkách. Růstové faktory jsou důležité v procesu zvětšování (hyperplazii) buněk prostaty.
Tím se oba extrakty ve svém účinku doplňují (obr. 2).
Díky použití vysoce koncentrovaných extraktů se nový CEMIO RED3 užívá stále pouze 1 denně.
Reference:
1. Zhang W. et col.:Effects of dietary flaxseed lignan extract on symptoms of benign prostatic hyperplasia. Randomized Controlled Trial, J Med Food. 2008 Jun;11(2):207-14. doi: 10.1089/jmf.2007.602.
2. Shin D. et col.: Efficacy and Safety of Maca (Lepidium meyenii) in Patients with Symptoms of Late-Onset Hypogonadism: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Trial, World J Mens Health, 2023 Jul;41(3):692-700. doi: 10.5534/wjmh.220112. Epub 2023 Jan 1. 3. Ulloa del C. N. et col.: Exploring the chemical and pharmacological variability of Lepidium meyenii: a comprehensive review of the effects of maca. Front. Pharmacol., 19 February 2024, Sec. Ethnopharmacology, Volume 15 - 2024 .
4. Russo G.I. Et col.: Relationship between Dietary Patterns with Benign Prostatic Hyperplasia and Erectile Dysfunction: A Collaborative Review, Nutrients 2021, 13(11), 4148.