Rakovnicko
Atraktivní místa bez davů turistů a přeplněných parkovišť aby v dnešní době člověk pohledal. Výjimky se však najdou a jednou z nich je bezpochyby Rakovnicko – tak trochu zapomenutá oblast, kde si krajina zanechala svůj přirozený ráz. Navštivte jedno ze dvou muzeí v Lužné u Rakovníka, projděte se kaštanovou alejí, nebo prozkoumejte hrad Krakovec alias hrad Brtník z filmu Ať žijí duchové!
V Lužné srdce kluků zaplesá
Lužná u Rakovníka skrývá hned dva technické poklady. Tím prvním je naše největší železniční muzeum. Najdete ho v místě bývalé výtopny Buštěhradské dráhy. Vedle parních lokomotiv budete obdivovat historické motorové lokomotivy, motorové vozy nebo ukázky technických zabezpečovacích zařízení na železnici. Zažít na vlastní kůži romantiku cestování parními vlaky můžete při pravidelných nostalgických jízdách.
Když už navštívíte železniční muzeum, byla by školácká chyba nezastavit se do 1,5 kilometrů vzdáleného Muzea amerických veteránů JK Classic. Nablyštěné americké „káry“ parkují uprostřed křivoklátských lesů, v prostorách bývalé pily. Celkově se vám představí na 90 exponátů světoznámých značek jako je Cadillac, Lincoln, Chrysler nebo FORD. Všechny vozy se navíc pyšní perfektním technickým stavem a luxusním provedením.
Kaštanovou alejí k letohrádku Plaveč
Vzorným příkladem oné neporušené krajiny Rakovnicka je okolí městečka Jesenice. Ne nadarmo zde najdete spoustu naučných stezek a přírodních rezervací. K výletům svádějí nedaleké Krtské skály, zřícenina hradu Petršpurk, nebo 2 km dlouhá kaštanová alej s romantickou zastávkou u letohrádku a několika výhledy. Ke kaštanové aleji to nebudete mít z Jesenic daleko, začíná kousek za městem a dovede vás k ní žlutá turistická značka. Dále už se necháte vést pouze stromořadím. V nejvyšším bodě procházky minete letohrádek Plaveč, za necelý kilometr pak kapli Panny Marie Altöttingenské s vyhlídkovým místem. Od kapličky směřujte pomalu ale jistě zpátky do Jesenic, jen s tím rozdílem, že půjdete po zelené. Těsně před branami Jesenic projdete mezi dvěma velkými rybníky, na jejichž společné hrázi byla vysazena další alej, tentokráte dubová. Ve městě seberte poslední zbytky sil a navštivte místní Vlastivědné muzeum.
Údolím Javornice na hrad Krakovec
Dobrodruzi, kteří rádi překonávají překážky, si v údolí Javornice přijdou na své. Rozvodněná jarní říčka se na několika místech křižuje s turistickou trasou, a tak zde při dostatečném průtoku vody vzniká mnoho zajímavých brodů. Nemusíte se však bát, Javornice není žádný veletok a jde spíše o příjemné zpestření už tak atraktivní trasy. Výchozím bodem pro vás bude obec Zvíkovec, kde se u soutoku Javornice s Berounkou vydáte po žluté turistické značce. Cestou narazíte na několik dnes již bývalých mlýnů, a především na krásnou přírodu. Kousek za rekreačním střediskem Machův mlýn vyměníte žlutou značku za červenou a za necelé 3 kilometry vás přivítá zřícenina hradu Krakovec. Torzo vyhořelého hradu si možná budete pamatovat jako hrad Brtník z filmu Ať žijí duchové! Nepřehlédnutelná dominanta malé obce tvoří společně s přilehlou hospůdkou více než ideální zakončení 11 kilometrů dlouhého výletu.
Město plné raků a památek
Je známo, že raci žijí jen v té nejčistší vodě. Právě taková protékala potokem, který protíná královské město Rakovník. O tom, zda je název města skutečně odvozen od tohoto korýše, se však dodnes vedou spory. Raka zde ale uvidíte na každém rohu, je totiž vyobrazen v městském znaku.
Ze čtyř rakovnických bran se k dnešnímu dni dochovaly jen dvě – Pražská a Vysoká. V bývalé židovské čtvrti, ve staré synagoze, sídlí Rabasova galerie nesoucí jméno po jednom z prvních národních umělců, malíři Václavu Rabasovi. Dominantou náměstí, vedle radnice, je kostel sv. Bartoloměje se sousedící dřevěnou zvonicí. Cennou kostelní výmalbu doplňuje kamenná kazatelna od sochaře Matyáše Rejska. V Rakovníku je toho zkrátka dostatek k obdivování, tak neváhejte a vydejte se do tohoto města, jehož historické centrum je po zásluze památkově chráněno.