Do Posázaví za vůní benzínu, vojenskou historií i tajemstvím těžby zlata
Přestože tomuto regionu dala jméno řeka Sázava, návštěvníkům dokáže nabídnout mnohem víc, než jen pohled z vodní hladiny na hravé peřeje, skalnaté kaňony, romantické zříceniny a trampské osady. Potěší také srdce každého milovníka technických památek. Ať už se sveze legendárním Posázavským pacifikem, přijede zavzpomínat do Vojenského technického muzea v Lešanech, nechá se zlákat k výletu za vůní benzínu do týnecké Jawy či jedinečných expozic Světa Škodovek a Retroautomuzea, nebo se vydá za dobrodružstvím do bývalých zlatonosných štol v Jílovém u Prahy. Přijměte naše pozvání na cestu za technickými divy v Posázaví!
Jízda v oblacích páry
„Když údolím se řítí Posázavský pacifik, stezkou ocelových nití lesklejších než čepel dýk, já se v téhle chvíli cítím zase jako uličník“ – od doby, kdy tuhle písničku Waldemar Matuška nazpíval, uplynulo půlstoletí. A i když legendární tratě Praha – Vrané nad Vltavou – Čerčany a Čerčany – Kácov – Světlá nad Sázavou, kterým se přezdívá Posázavský pacifik a kterým zmíněný song vzdává hold, dnes brázdí vlaky s elektrickými a motorovými lokomotivami, čas od času je na nich možné zahlédnout i soupravy tažené ocelovými oři zahalenými do oblaků páry. Tak, jak tomu bylo před více než 100 lety, kdy jimi za přírodou do Posázaví vyráželi první výletníci a trampové. Chcete okusit pocit, který tehdy zažívali? Pak si stačí vybrat z kalendáře Nostalgických jízd Českých drah. Výlety parním vlakem do dolního Posázaví pořádají několikrát ročně.
Užít si mašinky – ovšem v menším provedení – můžete také v soukromé Zahradní železnici Dalecký v Benešově. V provozu je od května do října, nutné je se předem objednat. K vidění je tu modelová železnice s nádražím a výtopnou zasazená do přírodních modelových scenérií. A na zdejší „pětipalcovce“ se můžete i svézt, a to třeba vláčkem taženým právě parní lokomotivou.
Zahrajem si na vojáky, máme pušky a … kanóny
Když vás pozveme do bývalých dělostřeleckých kasáren mezi obcemi Lešany a Krhanice, možná si pomyslně zaťukáte na hlavu. Ne, nezbláznili jsme se. Najdete tu totiž Vojenské technické muzeum – jedno z největších svého druhu v Evropě. Na prohlídku zdejších rozsáhlých expozic s více než 700 historickými tanky, kanóny, motocykly, obrněnými, nákladními a osobními vozidly, raketovou technikou, ženijními prostředky a logistickým materiálem, pocházejícími z období od roku 1890 do současnosti, vám jeden den stačit nebude. Ale nevadí, můžete se sem vracet podle libosti, muzeum je totiž přístupné zdarma. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků z let 1918–1939 a kolekce kanónů systému Škoda. Nahlédnout do tajů nejen československé historické vojenské techniky dá muzeum několikrát ročně také prostřednictvím tradičních ukázkových akcí, například Tankového dne.
Jawa, Škoda… co je víc!
Pérák, kývačka, panelka… zasvěcení vědí, že se jedná o přezdívky legendárních motocyklů Jawa – jedné z nejznámějších a nejúspěšnějších českých průmyslových značek minulého století. Víte, že se vyrábějí v Posázaví? A že jich po silnicích jezdilo (a jezdí) téměř 3,5 milionu? Do života těchto dvoustopých vozidel, která byla snem většiny malých i velkých kluků, můžete nahlédnout v továrním muzeu ve výrobním závodě v Týnci nad Sázavou – v neveřejné expozici má na 150 motocyklů, dva automobily a řadu dalších exponátů. Návštěvu si ale nezapomeňte předem domluvit!
Soukromé, ale veřejně přístupné výstavy motorek najdete také v Jawa muzeu na Konopišti nebo v Malém muzeu techniky Jawy od Sázavy v Kácově. V kácovské expozici uvidíte kromě 70 motocyklů, mopedů a skútrů české a slovenské výroby, hlavně značek Jawa, ČZ, Manet a Stadion, také historické fyzikální modely, modely technických principů, řezy motorů, krystalové přijímače, měřicí přístroje a další technické zajímavosti.
A když jsme u těch motorů – podstatně víc koní pod kapotou nabízejí exponáty unikátního muzea Svět Škodovek, které se nachází mezi obcemi Poříčí nad Sázavou a Čerčany. Mezi nejzajímavější patří originální závodní a okruhové speciály, které tvoří největší ucelenou sbírku sportovních škodovek na světě. Je mezi nimi mimo jiné Škoda Popular Special Sport z roku 1934 nebo mistrovská Škoda 130 RS posádky Enge–Vojtěch–Šenkýř. Kromě sekce motorsportu jsou tu k vidění i prototypy, které se do sériové výroby nedostaly, užitkové verze škodovek nebo premiérské a prezidentské limuzíny. A nahlédnout můžete třeba i do někdejší učebny autoškoly s dobovými trenažéry.
Retroautomuzeum ve Strnadicích zase představuje zajímavou kolekci vozidel z let 1948–1989 vyráběných v zemích bývalé Rady vzájemné hospodářské pomoci: kromě škodovek tu najdete trabanty, wartburgy, volhy, moskviče, dacie… Nechybí tu ale ani západní vozy, které se tehdy prodávaly pouze v Tuzexu a dosáhla na ně jen hrstka vyvolených. Dobový autobazar představuje nové exponáty, na křižovatkách v areálu jsou umístěny funkční semafory i budka Veřejné bezpečnosti. Bufet nabízí občerstvení s retrolahůdkami, děti se můžou zabavit na dětském hřišťátku nebo si zajezdit na šlapacích kárách.
Hurá do podzemí
Věděli jste, že Posázaví je spojeno také s těžbou zlata? Doly v Jílovém u Prahy a jeho okolí byly právem považovány za pokladnici českých králů. Podle odhadu se zde v historii vytěžilo na 10 tun tohoto drahého kovu. Najdete ho na Svatováclavské koruně, pomohl financovat stavbu honosných budov, kostelů i celých čtvrtí ve středověké Praze. Zajímalo by vás, jak se zlato těžilo a zpracovávalo? Hodně prozradí expozice Regionálního muzea v Jílovém u Prahy a zejména prohlídka bývalých štol sv. Josefa, sv. Antonína Paduánského a Halíře.
Zajímavý zážitek nabízí také návštěva historické zlatonosné štoly Václav dolu Pepř v Horním Studeném u Jílového, kterou provozuje spolek Montanika. Prohlídka čtyřkilometrového okruhu je možná po předchozí rezervaci. Trvá 2,5 hodiny, v části je doprava zajištěna důlním vláčkem. Návštěvníci si mohou prohlédnout technické zázemí s expozicí vrtací techniky, pro zdatnější se tu připravuje unikátní Via ferrata – výstup s jištěním do největší dobývky.
Tak co, zlákali jsme vás k návštěvě regionu, kterému dala jméno jedna z nejromantičtějších českých řek? Věříme, že ano. S prázdnou odsud určitě neodjedete – jedinečných zážitků budete mít určitě celou kopu. Vítejte u nás v Posázaví!