Flexinovela zákoníku práce
Mgr. Adam TIETZ LL.M., právník
Nejen právní předpisy upravující samotné lékárenství ovlivňují každodenní chod lékáren a práci lékárníků. Neméně důležité je tak seznámit se s aktuální úpravou zákoníku práce, respektive s tzv. flexi novelou zákoníku práce.
Jak ostatně vyplývá z názvu novely zákona, je jejím cílem zvýšení flexibility pracovněprávních vztahů, a to prostřednictvím široké škály změn právní úpravy.
Změny by měly nastat k 1. 6. 2025, legislativní proces však doposud nebyl ukončen.
JEDNOTLIVÉ ZMĚNY
Po účinnosti flexi novely dojde ke změně při počítání výpovědní lhůty. Ta se doposud počítala od prvního dne měsíce následujícího, kdy byla výpověď doručena. Nově začne výpovědní lhůta běžet již dnem doručení samotné výpovědi. V případě, kdy byla výpověď doručena například 10. 1., uplynula standardně výpovědní lhůta 31. 3. Nově by pracovní poměr skončil 10. 3., což může být jak pro zaměstnance, tak zaměstnavatele v určitých případech pozitivní (např. při změně práce). Novela rovněž upravuje výpovědní důvody (resp. jejich obsah), a to například u pozbytí zdravotní způsobilosti či dosažení nejvyšší přípustné expozice na pracovišti.
V médiích často diskutovaná „výpověď bez udání důvodu“ však přijata nebyla.
Základní změnu představuje rovněž možnost prodloužení zkušební doby ze tří měsíců na 4 měsíce (u vedoucích zaměstnanců pak až na 8 měsíců), a to při splnění stávajících podmínek (zejména pak povinnosti, aby byla zkušební doba sjednána maximálně na polovinu sjednané doby trvání pracovního poměru). Po dohodě stran je možné zkušební dobu prodloužit; i takto prodloužená zkušební doba však může být maximálně v rozsahu shora uvedeného. V praxi se tak nabízí sjednání zkušební doby na kratší dobu s možností prodloužení (např. po měsíci).
V rámci výplaty mezd a platů bude nově umožněno vyplácet po dohodě část v cizí měně. Podmínkou je objektivní vazba na cizí zemi (např. bydliště či výkon práce). Rovněž dochází k promítnutí praxe do zákoníku práce, kdy hlavním způsobem je nově výplata mezd či platů bezhotovostně (tedy tak, jak je tomu běžně).
Předmětem novely je rovněž tzv. řetězení pracovních poměrů na dobu určitou, a to stanovením výjimky z nemožnosti prodloužit pracovní poměr na dobu určitou vícekrát, než 2x, a to u „zástupů“ za dočasně nepřítomného zaměstnance (typicky u mateřské, otcovské nebo nejčastěji rodičovské dovolené).
Novelou bude rovněž umožněno zaměstnancům čerpajícím rodičovskou dovolenou vykonávat na základě některé z dohod (o provedení práce či pracovní činnosti) druhově stejně vymezenou práci, jako je tomu u pracovní smlouvy.
V oblasti dlouhodobého ošetřovného se ruší možnost, aby zaměstnavatel nepovolil dlouhodobé ošetřování z vážných provozních důvodů. Tato změna posiluje postavení zaměstnanců, kteří se nacházejí v situaci, kdy poskytují dlouhodobou péči.
Novela ruší povinnost provádět vstupní pracovně lékařské prohlídky pro pracovníky, kteří vykonávají nerizikové práce (tzv. první kategorie).
Z pohledu transparentnosti odměňování je zajímavý rovněž výslovný zákaz sjednávání doložek mlčenlivosti ohledně výši odměny.
ZÁVĚR
Změn přináší novela samozřejmě více, ty nejpodstatnější jsou však shrnuty výše. Celková úprava zákoníku práce si tak slibuje posílení práv zaměstnanců, jakož i odpovídající flexibilitu, které stranám často chybí.