PHARMA NEWS - odborný časopis

PHARMA NEWS - odborný časopis

Knižní tipy - Knihy, které mi dělají radost, a komu hlavně poděkovatKnihy, které mi dělají radost, a komu hlavně poděkovat

Text: Martina Boledovičová, nakladatelka

Foto: Foto: Pavel Ovsík

Oslavili jsme naši letošní úrodu. Nakonec byla docela bohatá. Vyšly všechny knihy, které měly – Postní kuchařka od Pavla Drdela s podtitulem Od kořene po nať. Pavel má ve Strakonicích svou restauraci Sůl a řepa, pěstuje si sám klíčky a bylinky a zpracovává vše od blízkých farmářů a třeba i městského zahradnictví. Suší, fermentuje, je zážitek vidět v restauraci tolik pětilitrovek. Z obyčejné natě dokáže vykouzlit velkou pochoutku. Do knihy sepsal a nafotil své nejlepší recepty a část se věnuje také uchovávání zeleniny – tolik oblíbenému fermentování. Svůj honorář posílá na Postní sbírku Diakonie ČR a pomáhá dětem z dětských domovů. Tím si nás také získal.

Také jsme oslavili další vydání našich osvědčených titulů – Já zhubnu, s rozumem, zdravě a natrvalo od Ivy Málkové, což byla kdysi úplně první kniha našeho nakladatelství. Metoda rozumného hubnutí a propojení psychologie a výživy je stále platná. Jak víme, diety vážně nefungují, vše je v hlavě. Oslavili jsme i knihu Váhy života, která je o životě paní Málkové, zakladatelky STOB. Knižní rozhovor vedl s autorkou její bratr.

V novém vydání vyšla také Zeleninová kuchařka Petra Klímy. Ta byla jeho úplně první knihou, po ní následovala ještě Luštěninová a Obilninová kuchařka. Jde o veganské kuchařky plné osvědčených receptů, však také Petr vařil v Country Life. Teď vaří na základní škole a učí vařit i děti – ty mají opravdu kliku! Knihu pokřtila jeho dcera Julinka, která od focení obálky pěkně vyrostla. I na těch dětech je vidět délka naší milé spolupráce.

Mezi naše dlouhodobé autory patří i Hanka Zemanová, která už více než 20 let předává lidem  inspiraci, jak jíst a žít zdravěji podle rytmů přírody.  Je autorka bestsellerů Biokuchařka, BioAbecedář a Rytmus roku, který získal druhé místo v anketě o cenu Český bestseller.

A Rytmus roku už lze poslouchat i jako audioknihu! Čte ji přímo Hanka Zemanová s doprovodem piana Karla Maříka. Z velmi tlusté a výpravné knihy Rytmus roku postupně vzniká 12 audioknih podle jednotlivých měsíců v roce. Ukázku si můžete poslechnout u nás na webu, na www.smartpress.cz.

Novinkou našeho nakladatelství je kniha Áhára – ájurvédská výživa pro zdraví, kterou napsala lékařka Martina Ziska. Vydala ji kdysi vlastní nákladem a k nám kniha připutovala díky Hance Zemanové, spolupracovaly spolu totiž předtím na knize Rytmus roku. Hanka o Áháře říká: „MUDr. Martina Ziska ovlivnila můj pohled na výživu především myšlenkou, že rozhodující vliv na naše fyzické i psychické zdraví má síla našeho trávení. A právě kniha Výživa – Áhára je pro mě nejlepším zdrojem informací o celistvém přístupu ájurvédy ke stravování. Dozvíte se v ní, proč je prožitek klidu, radosti a vděku u stolu léčivější než zkoumání jednotlivých živin a vitaminů, a naučíte se, jak v každodenním životě pečovat o trávící oheň v žaludku a tím podporovat své zdraví, vitalitu i imunitu.“

Radost mám i z pokračování Kuchařky pro teenagery, kterou jsme vydali před lety Julii Kučerovské, když jí bylo 15 a začala chodit na střední školu. Kniha v lockdownu zachránila mnoho maminek, děti totiž skutečně začaly s Julií vařit a péct. Teď Julie studuje fotografii na vysoké škole a sepsala recepty pro mladé, kteří si začínají vařit sami. Protože jsme se spojili s Moje tělo je moje, nazvali jsme novou knihu Kuchařka pro mě a moje tělo. Nejsou tam tedy jen recepty, ale čtenář se i dozví, jak se mít rád a co člověk potřebuje, aby se cítil dobře.

Novinkou, která patří do každé domácnosti, je Naše domácí – recepty a návody z kopečku od Moniky Kindlové. S Monikou jsme napsaly Tradinář, ale spousta receptů se do Tradináře nevešla. V knize najdete dobroty pro návštěvy, nápady na večeře a obědy, ale hlavně domácí pečivo, dorty, marmelády, sirupy, sýr, šunku a třeba i základní drogerie. A všichni víme, že doma je tou hlavní ingrediencí láska, tak by se také kniha mohla jmenovat.

Začínáme si plánovat nový rok s TraDiářem pro rok 2023, který jsme daly dohromady s Martinou Viktorií Kopeckou. Konečně budete mít jasno, kdy je ten masopust, postní neděle, Velikonoce, ale najdete tam také, kdy přilétají čápi a jak si užívat obyčejnosti všedního dne. A samozřejmě tradice, koloběh roku a propojování lidí. A navíc ke každému měsíci také úvodní texty od Martiny Viktorie.

Ať se vám naše knihy líbí, naši čtenáři. Teprve vy jim dáváte smysl, když je čtete. To pro vás ty knihy děláme, píšeme a tvoříme. Myslíme na vás, když je připravujeme. Moc si vážíme toho, že jste, a moc vám děkujeme za každou koupenou knížku. Jsme rádi, že vám dělají radost a třeba i vnášejí něco nového do života.

 

Novinky vyšly v nakladatelství Smart Press, k dostání na www.smartpress.cz

 

Naše domácí – recepty a návody z kopečku

Monika Kindlová

Spoluautorka bestsellerového titulu Tradinář – rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů připravila kuchařku na domácí pohodu. Kniha vám pomůže navodit domácí útulno a pohodu pomocí osvědčených receptů a návodů z dostupných zdrojů.Kniha nabízí téměř 120 receptů, návodů a milých životních rad pro každodenní život i slavnostní okamžiky. Všechny fotografie jsou zachyceny u autorky doma a vyzařuje z nich díky tomu skutečná domácí pohoda a klid. V kuchařce plné domácích dobrot najdete nejen osvědčené rodinné recepty od Moniky z kopečku, ale i inspiraci, jak s lehkostí vytvářet radost ze společného jídla a domácí útulno. Užitečná knížka vyřeší každodenní problém co k večeři, poradí, co připravit na rodinnou oslavu či posezení s přáteli, pokud se vám přejedly jednohubky a chlebíčky, jak si osladit každý měsíc sezónními recepty, a nabídne i pravé domácí dobroty – od sýrů, přes marmelády až po už téměř legendární těsto na pizzu.

Vydalo nakladatelství Smart Press

www.smartpress.cz

 

Kuchařka pro mě a moje tělo

Julie Kučerovská

Autorka bestsellerové Kuchařky pro teenagery přichází s dalším titulem!

Kuchařkou od studentky pro studenty, od mladé dospělé pro její vrstevníky.

Kuchařka pro mě a moje tělo je určena všem, kteří začínají přebírat zodpovědnost za vlastní stravování a zjišťují, co všechno to obnáší. Vaření, nakupování, plánování, ale také zamýšlení se nad vlastním vztahem ke svému tělu a jídlu. Kapitoly jsou rozdělené podle ingrediencí, které je dobré mít doma, nechybí ani základní seznam na nákup. Všech devadesát receptů je dopodrobna popsaných, aby je každý pochopil a zvládl sám uvařit. Použité suroviny jsou levné a dostupné. Uvařit si sám totiž stojí jen trochu vůle a snahy učit se novým věcem!

 

Vydalo nakladatelství Smart Press

www.smartpress.cz

 

 

ZWViMzI3N