Kozlík lékařský pod lupou: Výsledky nejnovější metaanalýzy a vysoká synergie s dalšími bylinami
RNDr. Martin Štula
Kozlík lékařský (valeriana officinalis) právem patří mezi osvědčené tradiční rostliny lidového léčitelství, ale má své pevné místo i v oficiální medicíně. Jeho účinky prokázala řada studií. V roce 2020 pak vyšla rozsáhlá metaanalýza, která podrobně shrnula poznatky získané ze 60 klinických studií provedených na téměř sedmi tisících pacientů ve věku mezi 7 a 80 lety. S těmi nejdůležitějšími znalostmi o kozlíku Vás v tomto článku seznámíme.
Kořen kozlíku (radix valerianae) je dobře zavedené mírné sedativum, které se používá pro úlevu od nervového napětí, ke snižování úzkosti a při poruchách spánku. Metaanalýza potvrdila jeho terapeutický přínos, ať již při samostatném použití, tak i v kombinaci dalšími léčivými rostlinami. Jeví se proto jako účinná rostlina na podporu spánku a prevenci souvisejících poruch, například rozvoje vážnějších psychiatrických onemocnění a zhoršování kognitivních funkcí. Kozlík má poměrně široké dávkovací rozmezí. Doporučují se dávky 0,3–3 gramy sušeného kořene nebo odpovídající množství extraktu až třikrát denně v závislosti na závažnosti stavu a individuálních potřebách pacienta.
Kozlík se považuje za vysoce bezpečnou rostlinu. Případné nežádoucí účinky nejsou časté a jsou mírného charakteru. Ani ve vyšších dávkách nebo při dlouhodobém podávání nezpůsobuje vážnější zdravotní potíže ani nežádoucí útlum pacienta.
Na českém trhu se můžeme setkat s výrobky s různým statusem. Pro vyšší dávky kozlíku se vyžaduje registrace léčivého přípravku. V doplňcích stravy bylo ještě v nedávné minulosti povoleno používat maximálně 0,5 gramu kořene v denní dávce, avšak nyní legislativa umožňuje dvojnásobek, tedy 1 gram denně (nebo odpovídající množství extraktu), což už je více než dostatečná dávka pro zvládání lehčích psychických stavů, které nevyžadují odbornou intervenci.
Mechanismus účinku
Obsahové látky kozlíku, zejména valerenové kyseliny, zvyšují dostupnost kyseliny gama-aminomáselné (GABA) na nervových spojeních v mozku. Tento přirozeně tlumivý přenašeč se váže na receptor spojený s chloridovým kanálem. Po jeho otevření pronikají do nervových buněk chloridové anionty. Zvýšená koncentrace záporného náboje uvnitř buňky pak působí proti přenosu elektrického vzruchu na povrchu nervového vlákna. To vede k přirozenému navození útlumu a spánku. Zatímco běžná hypnotika se váží přímo na GABA-receptor a otvírají iontový kanál, valerenové kyseliny mají účinek nepřímý. Pravděpodobně blokují odbourávání GABA a zvyšují její koncentraci na synapsích. Díky tomu působí kozlíkové extrakty šetrněji než hypnotika, nezpůsobují ospalost a útlum během dne a nemají návykový potenciál. Valerenové kyseliny mají zároveň částečně agonistický účinek na receptory pro serotonin, čímž napomáhají ke zlepšení nálady.
Dalšími účinnými látkami jsou terpenické valepotriáty. Ty mírně působí proti účinku dopaminu a noradrenalinu, a tím i proti úzkosti.
V kombinaci je kozlík ještě účinnější
V metaanalýze nebyly zahrnuty jen studie, které se zabývají samotným kozlíkem, ale pozornost byla pochopitelně věnována i častým kombinacím s jinými léčivými rostlinami – chmelem, meduňkou, mučenkou a třezalkou. Nebudeme Vás zatěžovat přílišnými podrobnostmi. Můžeme však konstatovat, že různé studie potvrzují význam těchto kombinací. První tři jmenované rostliny se dlouhodobě osvědčily při zvládání nespavosti a úzkostných stavů. Díky odlišnému mechanismu působení velmi dobře doplňují zklidňující účinek kozlíku, který je v kombinaci vyšší než při samostatném užívání. Kombinace s třezalkou se pak osvědčuje navíc při léčbě mírné a střední deprese. Kozlík při ní rozšiřuje antidepresivní účinek třezalky, zejména pokud pacienti trpí také úzkostnými stavy a nespavostí.
Kozlík tedy má i v moderní době své místo v psychiatrii a hodí se i pro zvládání lehčích psychických stavů, které nevyžadují lékařskou intervenci.
Zdroj:
Shinjyo N., Waddell G., Green J. Valerian Root in Treating Sleep Problems and Associated Disorders — A Systematic Review and Meta-Analysis. J Evid Based Integr Med. 2020 Jan–Dec; 25:2515690X20967323.