PHARMA NEWS - odborný časopis

PHARMA NEWS - odborný časopis

Léčba pigmentových skvrnSlunce má blahodárný vliv na naši náladu a zdraví obecně. Zároveň je pro nás velmi nebezpečné, jelikož může pokožku ohrozit rakovinou kůže a z estetického hlediska nám způsobuje nepříjemnosti v podobě tzv. pigmentových skvrn. 

Ohraničené hnědé skvrny na kůži nazýváme hyperpigmentací. Nejčastěji hyperpigmentace vyvolává nadměrná tvorba kožního barviva (melaninu) na ohraničeném místě. Významnou roli hrají i další faktory - četnost cév v kůži, přítomnost zánětu, metabolická onemocnění atd. Typickou lokalitou, kde se hyperpigmentace objevují, jsou místa na kůži vystavená slunečnímu záření - obličej a hřběty rukou. Ženy jsou vznikem pigmentových skvrn postiženy častěji, ale důležitější než pohlaví je pro vznik pigmentových změn na kůži její fototyp, pigmentace, barva vlasů, očí a věk pacienta. Velmi důležité je odlišit benigní a maligní hyperpigmentaci. Za benigní označujeme hyperpigmentace neškodné, které vznikají nejčastěji po nadměrném slunění, v průběhu těhotenství, po zánětech kůže typu akné (jizvy v místě zhojení pustuly). Nejčastější maligní hyperpigmentací je zhoubný nádor melanom. Pokud váháte, o jakou hyperpigmentaci se jedná, vždy navštivte odborníka - zkušeného dermatologa.

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY BENIGNÍCH HYPERPIGMENTACÍ 

• Sluneční záření - tvorba melaninu je závislá na intenzitě dopadajícího záření. Jestliže se snažíte zesvětlit pigment, je nezbytné vyhýbat se sluníčku i soláriu a pokožku pečlivě chránit krémem s vysokým ochranným filtrem 
• Vrozené dispozice 
• Pozánětlivé zhnědnutí kůže - tyto změny v barvě kůže vyvolávají kožní choroby, akné, bakteriální infekce apod. Typy hyperpigmentace vhodné pro zesvětlování zevními prostředky kosmetickými prostředky: 
• Solární lentigo - vzniká jako důsledek nadměrné expozice slunečnímu záření. Pigmentace se objevují především v obličeji a na rukou. 
• Melasma (chloasma) - ostře ohraničené hnědé skvrny v obličeji. Často nastává jako důsledek expozice slunečnímu záření v kombinaci s některými léky nebo v těhotenství. 
• Pozánětlivé hyperpigmentace - zánětlivá onemocnění kůže mohou mít za následek zvýšenou tvorbu pigmentu. Typickými příklady jsou akné a jizvy, které vznikají po zhojení hnisavých pustul. Mohou to být však i další kožní onemocnění – např. opary, plísňové infekce atd. 
• Pihy ( ephelides) - sklon k tvorbě pih je vrozený. Jsou geneticky podmíněné a vyskytují se zejména u rusovlasých nebo světlovlasých jedinců (tzv. keltský typ). Typicky se vyskytují v centrální části obličeje, na pažích, v horní třetině hrudníku nebo zad. Pihy se bohužel vzhledem k jejich vrozené dispozici po zesvětlení objevují znovu. 

ODSTRANĚNÍ HYPERPIGMENTACÍ

Bělení pigmentových skvrn je vždy dlouhodobou záležitostí, která vyžaduje pravidelné ošetřování a stálé dodržování pravidel ochrany před slunečním zářením. Ačkoliv se nám zdá, že postižených hyperpigmentací poslední dobou značně přibývá, trápila naše předky již před mnoha lety. Se snahou o zesvětlení pigmentu se setkáváme již ve starověkém Egyptě, kde využívali vlastností citrusových plodů. Řekové svou pleť bělili některými druhy zeleniny a ve středověku používali rtuť.

1. DEPIGMENTAČNÍ PŘÍPRAVKY 

Jednou z nejdostupnějších možností, jak odstranit nežádoucí pigmentaci, je ošetření pomocí kosmetických depigmentačních přípravků. Ty obsahují rozmanité bělící složky a pohybují se v různých cenových hladinách. Všechny vyžadují pravidelnost jejich použití a pečlivost pacienta. 
• Hydrochinon V roce 1961 se k bělení pigmentových melaninových skvrn začal používat hydrochinon. Až do nedávna bylo použití hydrochinonu považováno za bezpečné a zároveň nejefektivnější zesvětlení kůže. Odstraňovala se s ním hyperpigmentace, pigmentové a stařecké skvrny, melasma apod. Dnes ale nové výzkumy poukazují na toxicitu a karcenogenitu hydrochinonu, proto je jeho použití v některých státech zakázáno, včetně členských států Evropské unie, kde je předmětem direktivy 76/768/EEC:1976. V lékárně se občas setkávám s pacientkami, které si přípravek s hydrochinonem přivezly např. z dovolené v Bulharsku nebo ho objednaly na internetu z USA, kde tato látka zakázána není. Příroda nám naštěstí poskytuje další účinné látky na bělení kůže, které si následně představíme. 
• Diové kyseliny Tyto kyseliny tlumí tvorbu melaninu a podporují jeho rovnoměrnou distribuci v pokožce. Dochází tak ke stírání hranic mezi hyperpigmentovaným ložiskem a okolní kůží. Jejich velkou výhodou je velmi dobrá snášenlivost. Mohou se proto bez ohrožení používat i v domácích podmínkách. Nejpoužívanější z této skupiny kyselin je kyselina azelaová (také někdy azelainová), která jako inhibitor enzymu tyrosinázy snižuje produkci melaninu. Výhody kyseliny azelaové: - pigment zesvětluje do úrovně přirozené barvy pokožky - tj. netvoří bílé skvrny - pigmentové skvrny se neobjevují znovu - působí rovněž jako AHA kyseliny, proto zjemňuje pokožku - je zcela netoxická 
• Alfa-Arbutin Alfa-Arbutin představuje jednu z nejrychlejších a nejefektivnějších bělících látek k odstranění hyperpigmentací. Bylo prokázáno, že při bělení účinně fungoval na všechny typy pleti. Alfa-Arbutin je velmi drahý, ale funguje i při nízkých koncentracích. 
• Beta-Arbutin (extrakt z medvědice lékařské) Beta-Arbutin je často uváděn jako arbutin. Beta-Arbutin je přírodní extrakt nalezený v rostlinách medvědice lékařské. Arbutin také poskytuje kůži zesvětlující účinek na kůži tím, že zabrání tyrozináze v její činnosti. Ačkoliv je arbutin přírodní derivát hydrochinonu, nemá stejná rizika nebo vedlejší účinky. Beta-arbutin je levnější než alfa-arbutin, avšak jeho bělící efekt je slabší. 
• Kyselina kojová Kyselina kojová byla objevena v roce 1989 a nyní je používána jako přírodní alternativa k hydrochinonu. Pochází z houby a studie ukázaly, že je účinná jako zesvětlující činidlo, protože brzdí produkci melaninu. 
• Výtažek z lékořice Složka, která je odpovědná za bělení kůže, je známá jako glabridin. Glabridin bělí tím, že brání pigmentaci utlumením aktivity tyrosinázy. Výtažek z lékořice může kůži poskytnout značný rozjasňující účinek. 
• Niacinamid Niacinamid, vitamín B3, bělí kůži tím, že zabrání přechodu melanosomu z melanocytů do keratinocytů. Bělení kůže vitamínem B3 funguje nejlépe v kombinaci s nějakou další látkou na zesvětlení kůže. 
• Vitamín C Vitamín C je přírodní antioxidant, který se vyskytuje v mnoha různých formách. U některých z těchto forem bylo prokázáno, že snižují tvorbu melaninu a poskytují pokožce bělící účinky při zevní aplikaci. Mezi ně patří kyselina-askorbová, hořčík askorbyl fosfát a askorbyl fosforečnan sodný. Zmíněné formy se používají samostatně nebo společně a mohou pomoci zpomalit hyperaktivní tvorbu melanocytů. 
• Citrónová šťáva Citrónová šťáva je jednou z nejsilnějších přírodních látek na bělení kůže. Bohužel pleť velmi dráždí a vysušuje, proto by měla být v zesvětlovačích kůže používána pouze v malých koncentracích. 
• Kořen libečku V lidovém léčitelství je na bělení kůže velmi oblíbený libečkový kořen. 
• Kyselina glykolová Kyselina glykolová neboli AHA (alfahydroxykyselina) svou schopností odebrat svrchní buňky vyrovnává pleťové zbarvení a pomáhá minimalizovat jemné linky a vrásky. 
• Kyselina mléčná Má podobné účinky jako AHA, ale je vhodnější pro osoby s citlivou pokožkou. V lékárně máme širokou škálu depigmentačních přípravků, tudíž pacientovi můžeme pomoci vybrat ten nejvhodnější podle typu pleti a jeho finančních možností. Depigmentační přípravky se používají během podzimu a zimy, kdy pleť není zbytečně atakovaná slunečními paprsky. V případě aplikace během léta by se jednalo o dva protichůdné kroky najednou - pleť se snažíme zesvětlit, ale zároveň ji opalujeme.

2. CHEMICKÝ PEELING

Další metodou pro zesvětlování pigmentových skvrn je tzv. chemický peeling. Chemické peelingy spočívají v aplikaci roztoku s kyselinami na obličej, nejčastěji se používají kyselina glykolová, mléčná, salicylová, pyrohroznová. Dochází k rozrušení nejvrchnější části pokožky, při kterém se odstraní i výše uložené melanocyty. Neodstraňuje však hlouběji uloženou pigmentaci. Chemický peeling nevyhovuje všem typům pleti, proto bych nejprve doporučila konzultaci s dermatologem. Přesto jsou určité druhy chemických peelingů nabízeny pro domácí použití a o něco vyšší koncentrace mohou používat vyškolené kosmetičky.

3. LASEROVÉ ODSTRANĚNÍ PIGMENTACÍ

Z fyzikálních metod se využívá tzv. intenzivní pulzní světlo nebo speciální lasery. Díky nim se snadno a bezpečně zbavíte nejen pigmentových skvrn od sluníčka, ale i tzv. stařeckých skvrn, některých typů pigmentových znamének, avšak vždy po poradě s dermatologem. Lékař pigmentové skvrny vyšetří a po zhodnocení Vašeho zdravotního stavu a případných kontraindikací k výkonu, Vám navrhne nejvhodnější způsob jejich odstranění. Laserový paprsek je schopen obrovskou energií v tisícině vteřiny bez poškození okolní tkáně zasáhnout přesně místo, kde chcete pigmentové skvrny odstranit. Paprsek laseru daný pigment tzv. rozstřelí na mikroskopické částečky, které bílé krvinky postupně odplaví z těla. Laserové odstranění pigmentace trvá několik minut a je jen mírně bolestivé. Při odstraňování pigmentových skvrn počítejte s více ošetřeními, podle povahy pigmentace. Ošetřenou kůži je nutné následující tři měsíce po zákroku chránit před slunečním zářením, a to pomocí vhodného ochranného krému s dostatečným UV filtrem, který by pro pleť s hyperpigmentací měl být samozřejmostí. Pro termín zákroku jsou nejvhodnější podzimní, zimní a časné jarní měsíce, kdy si sluníčka užíváte spíše sporadicky. 

Prevence hyperpigmentací 
• Zamezte nechráněné expozici slunečnímu záření, 
• nepoužívejte parfémovanou kosmetiku před a při opalování, 
• nepodceňujte zánětlivé kožní infekce, 
• alespoň jedenkrát ročně si nechte vyšetřit všechna znaménka dermatologem.
U pokožky, kde se již problém v minulosti objevil a má tedy tendenci k tvorbě pigmentových skvrn, je nezbytná prevence ve formě silné ochrany před slunečním zářením, a to nejen prostřednictvím přípravků s vysokým ochranným faktorem (SPF 50), ale nejlépe definitivním vynecháním slunění.

ZÁVĚREM

Odstranění pigmentových skvrn je velmi obtížné, protože se řeší pouze následek, nikoliv příčina. K prevenci hyperpigmentací jednoznačně patří ochrana před působením slunečního záření na kůži. Každé spálení a každá nadměrná sluneční expozice je pro kůži nebezpečná. Pokud víte, že máte k tvorbě skvrn genetickou dispozici, nebo vidíte, že se Vám začínají na kůži vytvářet, okamžitě začněte používat opalovací přípravky s vysokým UV faktorem. Doporučujeme každý rok zkontrolovat svou pigmentaci u dermatologa. Novinkou je automatické skenování celého těla, kdy se zaznamená každá plocha a provede analýza změn. Za 3 minuty máte hotové výsledky a navíc pojišťovny tato vyšetření hradí ze svého preventivního programu. Návštěva odborného pracoviště Vás tedy nestojí v podstatě nic, ale může Vám zachránit život.

Lucie Zímová

NWNmM