Primářka porodnice Markéta Matoušková: „Zázrak zrození života mě stále dojímá“
„Porodnictví se v České republice opravdu neskutečně změnilo,“ říká MUDr. Markéta Matoušková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Slaný, která v oboru působí již desítky let. Mílovými kroky šel kupředu nejen technologický pokrok a přístrojové vybavení umožňující včasný screening či rychlejší a šetrnější vedení císařských řezů. Diametrálně odlišný je také přístup k novopečeným maminkám a samotné vybavení porodních sálů i oddělení šestinedělí. Například rodinný pokoj slánské porodnice vůbec nepřipomíná zdravotnické zařízení, ale spíše útulný byt, kde může po celou dobu pobytu zůstat po boku novopečené maminky její partner či jiný doprovod…
V oblasti porodnictví působíte již desítky let. Jak se obor za vaši dlouholetou kariéru proměnil?
Změnil se opravdu neskutečně. Dříve třeba maminka nesměla jíst, pít, hýbat se, byla napojena na monitor, který nebyl odpojitelný. Teď má na sobě sice pás se sondou, ale nemusí být připojena k žádnému přístroji a může se libovolně pohybovat, klidně i jít do sprchy… Máme také kvalitní vybavení, jsme schopni prakticky okamžitě provést akutní císařský řez. Můžeme volit spinální anestezii nebo epidurál, máme zkušené anesteziology i veškerý komfort. Pro sestřičky je třeba výhoda už jen to, že mohou dát rodičce plastovou kanylu do žíly, a tím kdykoliv reagovat na nějaký akutní stres. Naše vrchní sestra ještě pamatuje, když se používaly kovové jehly a než všechno složila a sterilně píchla do ruky, uběhlo spoustu času.
Pokud jde o přístroje, jistě došlo k pokrokům i v oblasti těhotenského screeningu. Co všechno se dá dnes díky moderní technice o miminku zjistit, než se narodí, a dříve to možné nebylo?
Screeningů v průběhu těhotenství je celá řada. Ale pokud bychom se bavili konkrétně o podskupině ultrazvuků, podařilo se za posledních 20 let přesvědčit obvodní gynekology, aby buď získali licenci a prováděli je sami, anebo aby posílali k licencovanému gynekologovi pacientku v prvním trimestru. Již v této době můžeme vidět, že dítě má v pořádku obě nohy, obě ruce, zda nemá nějakou zásadní vrozenou vadu, kterou ultrazvukem odhalíme. Na 90 % dokážeme vyloučit tři nejčastější genetické vady, jež se v populaci objevují, tedy Downův, Edwardsův a Patauův syndrom. Dřív jsme měli až v 16. týdnu triple test, což byl test z krve citlivý pouze na 60 % a navíc zaměřený jen na Downův syndrom.
Dokážete díky modernímu ultrazvuku během tohoto prvotrimestrálního screeningu kromě uvedených genetických poruch odhalit i další vady?
Jen za posledních 10 let vidím, jaký pokrok přístroj udělal. V prvním trimestru poznáme třeba i cystu na ledvině, vrozenou srdeční vadu, chybějící předloktí a mnoho dalších věcí. Dříve nikdo ani nepřemýšlel o tom, že by plod těhotné ženy měl v jedenáctém týdnu detailně prohlédnout ultrazvukem.
Objevují se genetické vady častěji než dříve?
Genetické vady přibývají s rostoucím věkem. Dnes je průměrný věk prvorodičky 31 let, výskyt Downova syndromu je vyšší u pacientek nad 35 let. Takových maminek přibývá, proto se počet záchytů plodů s Downovým syndromem během vyšetření v prvním trimestru zvyšuje. Počet nalezených strukturálních vrozených vad plodu je poměrně stabilní.
V posledních dekádách je již běžné, že jsou u porodu přítomni tatínci novorozeného miminka. Setkáváte se však na porodním sále i s jinými rodinnými příslušníky, jako je třeba maminka či sestra?
Samozřejmě. Doprovod u porodu bývá v 80 % a je možné mít u sebe i dva lidi. Teď se dokonce diskutuje o tom, zda může být u porodu nezletilý člen rodiny. Naše nemocnice to neumožňuje, ale je tady skupina žen, které říkají, že i dítě je rodina a nechtějí být od sebe odloučení, protože dřív se také rodilo v domácím prostředí a nic na tom není... U nás ale musí být osoba přítomná u porodu zletilá, nemusí to být však pouze příbuzná. Takže tady bývají kromě manželů a partnerů také tchyně, sestry, kamarádky nebo třeba dula.
Jaké jsou vaše zkušenosti s dulou u porodu?
Na úvod bych chtěla zdůraznit, že spolupráci duly u porodu velmi vítám. Ideálně bych ráda našla třeba tři duly, které by k nám jezdily pravidelně a znaly bychom se navzájem. V naší porodnici máme poměrně aktivní porodní asistentky, které s rodičkou velmi hezky navážou kontakt při porodu, a toto spojení velmi dobře funguje. Z jejich strany jsem se setkala s názorem, že je pro ně někdy těžší koordinovat péči o rodičku i s dulou, se kterou se dříve neznala. Já osobně jsem při porodu zažila dulu, která šeptala rodičce do ucha rady, zatímco já s porodní asistentkou jsme s rodičkou komunikovaly otevřeně. Musela jsem dulu upozornit, že potřebuji vědět, jaké instrukce mamince dává, protože je to proces, na kterém se všichni podílíme – nejsme přece rivalové. Máme společný cíl: bezpečně a citlivě dovést rodičku ke zdárnému porodu.
Takže většinou, když chce nějaká maminka dulu, navrhnu jí, jestli by nevadilo, kdybychom se spolu dopředu setkaly a řekly bychom si, jak si celý proces obě představujeme. Co ona očekává, co očekáváme my. Pak vlastně vše bude probíhat hladčeji ke spokojenosti všech.
Mají v dnešní době porodní asistentky větší prostor při práci s nastávající maminkou i během samotného porodu?
V České republice jsou trendem komunitní porodní asistentky, a i v naší porodnici už máme tři, které se do tohoto konceptu chtějí zapojit. Jde o to, že porodní asistentka například v rámci předporodního kurzu či setkání v těhotenské poradně naváže s budoucí maminkou bližší kontakt. Jsou spolu pak i při porodu a když se miminko narodí, jde ještě kupříkladu zkontrolovat laktaci, zjistit, jak se žena hojí, jestli má všechno dobře zorganizované, nebo zda nepotřebuje nějakou další odbornou pomoc. To mi připadá skvělé a je vidět, že je o takovou péči zájem. Porodní asistentky, které u nás pravidelně každý měsíc pořádají předporodní kurzy, se často setkávají s tím, že se jich maminky ptají, jestli jim nepůjdou k porodu, když jim všechno tak hezky vysvětlily.
Jakou roli tedy pak porodní asistentka hraje při porodu? Může dítě i odrodit, nebo to provádí vždy lékař?
Porod je přirozený zdravý proces, do kterého se snažíme, když to jenom trošku jde, co nejméně zasahovat. Mám proto v plánu nechat větší prostor porodním asistentkám, aby si porod odvedly. To dříve nebylo vůbec zvykem! V některých porodnicích to tak ale už funguje, že tam více rodí porodní asistentky. Lékaře pak už jen zavolají, aby zkontroloval porodní poranění, případně zašil ránu, nebo řešil komplikace. Trendem je vrátit porodním asistentkám výsadu, aby si mohly odrodit miminko samy, pokud o to stojí. Hodně je to i motivuje, protože jsou to ony, kdo s rodičkami stráví dlouhé hodiny před porodem, prožívají s nimi pláč, bolest, je to psychicky velmi náročné. A když už se jde do finále a má se narodit to krásné nové miminko, najednou přijde doktor a slízne smetanu. Za mě je proto skvělé, když si tu třešničku na dortu mohou samy vybrat. Nově se tedy snažíme o to, abychom rozdělili rodičky na rizikové a nerizikové. Rizikové jdou samozřejmě do péče lékaře, ale u těch nerizikových, pokud je dobrá konstelace hvězd, necháváme porod v péči porodních asistentek a my lékaři jsme k dispozici, kdyby se vše nevyvíjelo, jak má.
Jak přistupujete k různým individuálním přáním nastávajících maminek?
Jsme menší porodnice, máme okolo 600 porodů ročně, takže u nás to není žádná „továrna na děti“, ale spíše u nás maminky najdou rodinné prostředí. Chceme mít vstřícný individuální přístup k maminkám a jejich porodním přáním. Na druhou stranu se nesnažíme jít do nějakých extrémů, že by zde rodily pouze duly, nebo že bychom přistupovali na velké alternativní nároky matek. Řídíme se podle doporučených postupů České gynekologicko-porodnické odborné společnosti. S maminkami se tedy dopředu snažíme komunikovat a vše jim vysvětlit. Kupříkladu si přečtou nějaký článek a naším cílem je – ať už v těhotenských poradnách anebo i během konzultace těsně před porodem – vysvětlit, proč třeba to řešení, které navrhují, není úplně nejlepší.
Změnil se v průběhu let i váš osobní názor na vedení porodů či některé úkony v oblasti porodnictví?
Samozřejmě. Dříve jsem si například myslela, že bez vany nelze být, ale dnes už víme, že sprcha a polohování jsou mnohem důležitější, než když se rodička namočí celá do vany. Také jsem třeba změnila názor na koupání novorozenců. Dnes už se nekoupou, aby se mázek vstřebal do kůže, což má výrazně zlepšit imunitní systém novorozence. Mělo by v důsledku této změny ubývat ekzematiků. Naše děti šly hned po porodu „pod kohoutek“ a pomalu každý má atopický ekzém. Změnou je i bonding –
dnes maminky dostávají miminko po porodu do kontaktu kůže na kůži. Lépe se tím naváže kontakt matky a dítěte, mělo by se lépe nastartovat kojení. Občas přemýšlím, jestli vůbec můžeme být normální, když nás matky kojily dva měsíce a pak nás umístily do jeslí a neměli jsme bonding a další věci. Je pravdou, že jsme také nějak vyrostli, ale je přece úžasné, když se teď může maminka s miminkem už od začátku takhle poznávat, vidí, jak se děťátko tváří, jak drží ručičky, nožičky. Je to hezké, tak proč je o to okrádat nebo jim dokonce ukázat dítě až druhý den, jako to bylo třeba ještě v době, když jsem já byla novorozeně a taťka na nás mával někde pod okny. To je prostě velká změna a jsem za ni ráda.
Vypadá to, že i po těch letech v oboru ve vás zrození života stále vyvolává silné emoce…
Myslím, že každý porodník, který k porodům chodí a vidí novorozené dítě, nasává do sebe tu neuvěřitelnou energii. Je to pokaždé zázrak a já přiznávám, že jsem plačka. Takže opravdu i po těch mnoha letech se stále dojímám, když vidím tu krásnou reakci rodičů na porodním sále. Ale nejsem to jenom já, podobně to prožívá spousta zdravotníků.