Vážení čtenáři, poslední číslo Pharma News před prázdninami je zde! Spolu s ním přichází léto a doba dovolených. Jenže nejen dovolených, ale také legislativních změn a potřeby je nějakým způsobem zapracovat do každodenní praxe. Mění se například rozsah poskytovaných informací v rámci eReceptu. Dále je to vyhláška o správné lékárenské praxi, pokud jde o možnosti alternativ u generické preskripce.
V minulých dílech jsme si přiblížili některá aktuální témata dnešních dní i budoucnosti spojená s přesunem části lékárenství do online prostředí či do „automatizovaných prodejen“. Dále jsme si přiblížili novelu zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů („Zákon o léčivech“), a to ve vztahu k „příznaku omezená dostupnost“ a dalším prostředkům pro zachování dostupnosti léčivých přípravků i přes případné výpadky („Omezená dostupnost“). Shora uvedená novela...
Také jste si někdy řekli tuto kouzelnou větu? Lidé od nepaměti chtějí něco vlastnit, objem majetku od nepaměti udával postavení ve společnosti, lidé se kvůli majetku ženili, vdávali, dokonce i vraždili. Ačkoliv se pohled na majetek trochu změnil, více se přepočítává na peníze a místo rozsáhlých panství se poměřují konta v bankách, jsou určitá úskalí této lidské oblasti života, která mohou v extrémních případech vést až ke smrti člověka.
Lehčí a středně těžká stadia BHP (benigní hyperplazie prostaty), kdy není prostata ještě příliš velká, ale muže obtěžují potíže s močením, se obvykle předepisují α1-blokátory. Léky jako tamsulosin nebo alfusosin se selektivně a kompetitivně váží na α1-receptory v hladké svalovině prostaty, hrdla močového měchýře a močové trubice, a tím se zlepšují jímací schopnosti močového měchýře a zároveň se zvyšuje maximální průtok moči a snižuje obstrukce při močení (přerušovaný proud moči apod.). Tyto...
Plísňová infekce nehtu (onychomykóza) se může v létě snadno stát nevítaným společníkem vašich nohou. Nakazit se můžete u bazénu, na koupališti nebo třeba v hotelu. Obecně vzato jsou riziková taková místa, kde chodí naboso více lidí. Projevy plísně se vyplatí řešit co nejdřív – vhodným pomocníkem při hojení může být pryskyřicový lak.
Blíží se doba dovolených a lidé plánují od drobných výletů, přes kempy v tuzemsku a wellness pobyty až po dovolenou v exotických zemích různého druhu. Každá dovolená nemusí být naplánována do posledního detailu, ale vždy bychom měli klást důraz na zdravotní bezpečnost. A to jak při plánování, přípravě a následně i po skončení dovolené.
Již od roku 2005 se každoročně 14. červen připomíná jako Světový den dárců krve, který oceňuje dobrovolné dárce po celém světě. Darování krve, anebo jejích složek, jako je plazma, červené krvinky či krevní destičky, pomáhá zachraňovat životy a zlepšovat zdraví pacientů trpících vážnými onemocněními a úrazy.
Etiologie Všechny příčiny vzniku aft nebyly dosud objasněny, ale souvisí s nedostatkem vitamínů a železa, s imunitou, konzumací dráždivé potravy, s nevhodnými produkty pro zubní hygienu (například pěnidla v zubních pastách, nevhodné či opotřebené zubní kartáčky), stresem, infekcí, mechanickým drážděním či poraněním či s genetickými faktory.
Žijeme, abychom jedli, nebo jíme, abychom žili? Z praktického hlediska určitě to druhé. Člověk je tvor organoheterotrofní, to znamená, že si vyrábí energii rozkladem organických látek – sacharidů, bílkovin i tuků, přijímaných ve stravě. K nim potřebuje přijímat ještě vitamíny, minerální látky a vodu, která je alfou a omegou lidského těla a každé jeho buňky.
„Porodnictví se v České republice opravdu neskutečně změnilo,“ říká MUDr. Markéta Matoušková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Slaný, která v oboru působí již desítky let. Mílovými kroky šel kupředu nejen technologický pokrok a přístrojové vybavení umožňující včasný screening či rychlejší a šetrnější vedení císařských řezů.
Příběh Veroniky Petruchové trochu připomíná pohádku. Holka z malé vesničky na jihu Moravy se jednoho dne vydala do víru velkoměsta a odměnou za statečnost a píli jí byla pozice ve zpravodajství TV Nova. Sympatická zprávařka vypráví o své práci, zdraví i koníčcích.
Uniknout každodennímu shonu, být načas offline, mít prostor pro zklidnění a meditaci, ale také třeba poznat ekologicky šetrným způsobem krajinu, památky i místní obyvatele… Tyto a tisíce dalších důvodů jsou impulzem, proč se čím dál více lidí vydává na několikadenní cesty. Poutnictví v posledních letech zažívá nebývalý rozkvět. Nicméně cílem vaší pouti nemusí být jen daleké Santiago de Compostella. Nazujte boty a poznejte poutní místa Berounska, Brd a Podbrdska!